13. Krakowski Bieg Sylwestrowy

13 Krakowski Bieg Sylwestrowy

Dla jednych zakończenie, a dla innych rozpoczęcie sezonu biegowego .Tradycją jest, że w dniu św. Sylwestra od trzynastu lat Kraków gości magiczną społeczność biegową. Podczas biegu większość uczestników przemierza trasę w fantazyjnych przebraniach, których przygotowanie trwa wiele tygodni, a nawet miesięcy. Sprzyja temu formuła zawodów: radosnego biegu w korowodzie ciekawie przebranych i uśmiechniętych ludzi. W wielu przypadkach dobra zabawa biegaczy, kibiców, przypadkowych przechodniów i turystów bierze górę nad wynikiem sportowym.

Był rok 2004

Reprezentacja krakowskich biegaczy zostaje zaproszona do udziału w maratonie we Frankfurcie n/Menem .Wspólny wyjazd zapoczątkował powstanie Krakowskiego Klubu Biegacza Dystans. Wtedy też pojawił się plan zorganizowania biegów.
Bieg wiosną, bieg latem, bieg jesienią i zimowy.
Pierwszy Prezes , Stanisław Byczek ,z członkami nowego klubu stworzyli formułę biegu. Początki bywają trudne , jednak optymizm i determinacja biegaczy z KKB Dystans pod przewodnictwem Dyrektora I Sylwestrowego Biegu Radości, Andrzeja Madeja, doprowadziły do zorganizowania 10 kilometrowego biegu po Bulwarach Wiślanych, na którego starcie, pod Smoczą Jamą, stanęło 134 biegaczy .
Powstał pomysł na nazwę biegu, który w ostatni dzień roku miał na celu nie tylko promocję rekreacji , zdrowego stylu życia i dobrej sportowej zabawy , ale też uświetnienie pamięci kompozytora Ludwika van Beethovena. Dlaczego jego? W 1945 roku do
zasobów Biblioteki Jagiellońskiej trafiły rękopisy partytur Beethovena jako zadość uczynienie za zniszczenia, jakich dokonały wojska niemieckie w Polsce. Tym samym Kraków stał się jednym z miast chroniących część dziedzictwa kulturowego Europy. Tym cenniejszą, że dotyczącą autora hymnu Europy – „Oda do Radości „.

Można się zastanawiać czy pomysłodawcy Krakowskiego Biegu Sylwestrowego zdawali sobie sprawę , że ich inicjatywa tak bardzo się zmieni , że w 2016 roku organizator będzie się zastanawiał, czy ilość 2500 pakietów startowych jest wystarczająca , że ich pomysł tak bardzo wrośnie w Krakowski pejzaż.

W tym roku 2016
po raz kolejny Organizator zaprasza biegaczy do udziału w dwóch biegach : Radosna Dziesiątka – 10 km i Smocza Piątka – 5 km . Start nastąpi w okolicach Rynku, wraz z hejnałem z wieży mariackiej o godzinie 12.00 .
Tradycyjnie na mecie, każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal, każda Pani otrzyma różę , każdy zawodnik ,który w przebraniu pokona trasę, otrzyma butelkę szampana , a wszyscy Ci ,których udział wymaga zgody rodziców, otrzymają przepyszną czekoladę. Po biegu oczywiście każdy tradycyjnie otrzyma ciepły posiłek.
Jako Organizator dołożymy starań, żeby 13-ta edycja Biegu, była kolejny raz niezapomnianym podsumowaniem Waszych startów w roku 2016.
Zapraszamy do udziału w 13.Krakowskim Biegu Sylwestrowym .